Menu

Wyświetlacze

Wyświetlacze LCD w smartfonach lub tabletach to elektryczne urządzenie, którego wymiana po awarii jest szczególnie częsta. Uszkodzenie tego sektora wymaga precyzji, odpowiedniego zaplecza technicznego oraz doświadczenia tym zakresie. Jak działają wyświetlacze tabletu lub smartfona? Pod określeniem LCD kryje się określenie Liquid Crystal Display – powszechnie stosowana teraz technologia, która całkowicie zdominowała życie milionów ludzi. Ekrany tego typu wyświetlają obraz, który składa się z milionów komórek. Niezależnie od typu tabletu lub smartfona, technologia działania ekranu LCD jest zawsze zbliżona: bazują bowiem one na kilku podstawowych fundamentach.

Jak działają ekrany LCD?

Kluczowe dla działalności ekranów są źródła światła, analizator, polaryzator, elektrody oraz komórki i będące w nich ciekłe kryształy. Przypomina to układ warstw, w której najniżej położoną jest ta odpowiedzialna za podświetlenie kolejnych. Tymi są polaryzator oraz warstwa tranzystorowa i ciekłokrystaliczna. Górną jest polaryzator, który nadaje ton obrazowi widocznemu na ekranie tabletu lub smartfona. Działanie wyświetlacza ciekłokrystalicznego oparte jest na korzystaniu ze zjawiska filtru polaryzującego, który dzieli światło na dwie grupy fal.

Typy wyświetlaczy LCD

Kluczowe w działaniu wyświetlacza LCD jest jego jasność, kąt widzenia oraz odpowiednie odzwierciedlenie barw. To nieustanny front walk producentów sprzętu elektronicznego. Apple stawia na Retinę, która pozwala na dwa razy większą rozdzielczość niż w przypadku ekranów innych producentów. Samsung stosuje technologię AMOLED – ta podwyższa poziom jasności przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii. Sony stosuje materiały używane m.in. w serii Bravia – w Xperiach używa się projektu używanego w telewizorach, dzięki czemu można liczyć na perfekcyjne kąty widzenia. Wyświetlacze stosowane przez Nokię opierają się na systemie PureMotion, której priorytetem jest idealnie odzwierciedlenie barw oraz pracy w intensywnym świetle.

Uszkodzenia wyświetlacza LCD

Szczególnie popularną awarią wyświetlacza – prócz jego mechanicznego uszkodzenia - jest tzw. martwy punkt. Dochodzi w tym przypadku do sytuacji, w której komórka zostaje trwale włączona lub nieaktywna. Ze względu na swoją charakterystykę – czerwień, zieleń lub barwę niebieską – staje się wyeksponowana na ciemnym tle, co doprowadza do wizualnej usterki. Nie ma w specyfikacjach producentów jednolitej wartości martwych punktów, która wskazywała by potrzebę wymiany wyświetlacza. Przyjęto, iż należy to do oceny właściciela tabletu lub smartfona. Istotna w kontekście wyświetlaczy i ewentualnej usterki jest nie tylko ilość tego typu uszkodzeń, ale też położenie niepoprawnych pikseli.

Wszelkie nazwy producentów, marki i znaki towarowe są prawną i zastrzeżoną własnością odpowiednich firm lub osób trzecich i zostały użyte na tej stronie jedynie w celach informacyjnych (ułatwienie klientom odnalezienia odpowiedniego urządzenia). Sprzedający nie ma żadnych powiązań gospodarczych z tymi podmiotami.