Menu

Szybki

Szybki w smartfonie czy tablecie to element szczególnie wrażliwy. Z jednej strony jest bardzo delikatny i mało odporny na zniszczenia, a z drugiej - bardzo narażony na uszkodzenia. Dlatego instalowane w smart fonach szybki to zdecydowanie najczęściej wymieniany element tego typu telefonów.

W nieco mniejszym zakresie dotyczy to tabletów, które nie są eksploatowane w takich różnych warunkach. Duże ryzyko uszkodzenia szybki wynika m.in. z solidności - urządzenia starsze miały trwalsze ramki, natomiast modele nowsze, lżejsze i wyposażone w aluminowe okazują się znacznie bardziej delikatne i mniej odporne.

Koszt naprawy stłuczonego ekranu często obliczany jest nawet na połowę wartości sprzętu. Wyświetlacze dotykowe konstruowane są z nowoczesnych komponentów i przy użyciu coraz to nowszych technologii - często więc naprawa szybki obejmuje wymianę całego modułu, czyli szyby wraz z wyświetlaczem.

Co zrobić w przypadku uszkodzenia szybki w smartfonie? Są dwa podstawowe sposoby.

Pierwszy to zabezpieczenie jej poprzez naklejenie folii poliwęglanowej. Ona stanowi bezpośrednią barierę ochronną przez zarysowaniem.

Druga metoda to użycie tzw. hard glass. W ten sposób określa się szybkę, której grubość nie przekracza około jednego milimetra. Są one obecnie szczególnie chętnie wybierane przez użytkowników smartfonów. Stanowi bowiem drugą warstwę, ale nie przekłada się to w żaden sposób na funkcjonalność urządzenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem pod tym względem jest zastosowana w produktach Apple'a technologia Gorilla Glass - hartowane chemicznie szkło utwardzane jonami. Konkurencją jest opcja Dragontail, którego wytrzymałość jest oceniana jako sześciokrotnie większa niż w przypadku zwykłego szkła. To rozwiązanie nie zyskało jednak tak dużej popularności jak Gorilla Glass.

Wszelkie nazwy producentów, marki i znaki towarowe są prawną i zastrzeżoną własnością odpowiednich firm lub osób trzecich i zostały użyte na tej stronie jedynie w celach informacyjnych (ułatwienie klientom odnalezienia odpowiedniego urządzenia). Sprzedający nie ma żadnych powiązań gospodarczych z tymi podmiotami.